Çevre dostu konut satışı için 6 ipucu!

İklim krizi yoğunlaştıkça, giderek daha fazla insan sürdürülebilir bir yaşam istiyor. Bu, çevre dostu evlere olan talebin artmasına neden oluyor.

Alıcıların hayalini süsleyen ev kriterleri de değişiyor… Mesela güneş enerji paneli bulunan, yeşil bina sertifikalı binada yer alan, doğayla iç içe olma fırsatı sunan, yağmur suyunu depolayarak israfa yol açmayan, atık suları geri dönüştüren, yalıtımlı, havası temiz bölgelerde konumlanan konutlar talep edilmeye başlanıyor.

Dünyaca ünlü ev üreticisi Redrow tarafından yapılan araştırmaya göre, alıcıların yüzde 82’si sürdürülebilir bir ev için geleneksel bir ev yerine daha fazla ödeme yapmaya istekli olduklarını belirtiyor.

Emlak danışmanları için çevre dostu ev satışını artırmanın yolları

“Çevre dostu evler” danışmanlar için yeni ve büyük bir pazar. Peki “çevre dostu ev” pazarlama ve satışı için danışmanlar nasıl bir yol haritası izlemeli? İşte 6 maddede ipuçları:

 

1) Çevre dostu ev pazarında uzmanlaşmayı düşünün

Yeşil ev piyasasına odaklanmak, çevre bilincine sahip müşterilere sürdürülebilir gayrimenkul için doğru ve uzman ofis olduğunuzu gösterecektir.

 

2) Portföyünüzü çevreci evlerle zenginleştirin

Çevre dostu gayrimenkuller için portföyünüzde yer açın. Mesela bölgenizdeki akıllı ev konsepti üzerine uzmanlaşın. Ya da prefabrikleri, modüler evleri portföyünüze ekleyin.

Bir başka emlak portföyü grubunuz da “yenilenmiş evler” olabilir.  Güçlendirmeler, sürdürülebilir malzemeler içeren ve daha fazla enerji/su tasarrufu sağlayacak şekilde yenilenen geleneksel evler fiyat avantajlarıyla da alıcıların ilgisini çekecektir.

3) Çevre dostu evlerin doğaya ve sağlığa etkileri konusunda çarpıcı örnekleriniz olsun.

Bilgilerinizi güncel tutun ve rakamlarla destekleyin. Çevre dostu evler daha iyi yalıtım, otomatik teknolojinin kurulumu ve yenilenebilir enerji üretimi gibi yönleriyle geleneksel evlerden daha az enerji tüketir. Aynı zamanda su tasarrufu da sağlarlar.

Ancak, su ve enerji verimliliği sağladıkları tek fayda değil. Konutta veya bulunduğu binada kullanılan sürdürülebilir malzemeleri iyi bilmek bu noktada önemli. Düşük karbon ayak izine sahip oluşu alıcılar üzerinde önemli etki bırakacaktır.

4) Alıcılara çevre dostu evlerin sağlığa faydalarını aktarın

Sağlık gerçek zenginliktir. Bu nedenle ev alıcıları, çevre dostu bir ev satın almanın kendilerine nasıl bir fiziksel ve zihinsel sağlık katacağını duymaktan mutlu olacaktır.

 

5) Çevre dostu evlerde yaşamanın ekonomik kazançlarını sıralamakta gecikmeyin

Daha düşük su ve elektrik faturaları, evin değerinin her geçen gün artacak olması ve her zaman daha yüksek yeniden satış değerinin bulunması, daha düşük bakım maliyetleri gibi.

6) Daha genç yaştaki alıcılara ulaşmak için dijital pazarlamayı kullanmaktan vazgeçmeyin

Her yerde çevrimiçi kullanıcılara ulaşmak için hedefleme reklamları oluşturmayı unutmayın. Sosyal medya pazarlaması, geniş kitlelere ulaşmak için iyi bir kanaldır. Facebook, Instagram ve Twitter ile çevre dostu ev arayan geniş bir kitleye portföyünüzü açabilirsiniz.