Yunanistan kapı vizesi nasıl alınır?

Türkiye’den Yunan Adalarına gitmek isteyenler için beklenen müjdeli haberler gelmeye başladı. Feribot seferlerinin yavaş yavaş başladığı Yunan Adaları’na gitmek için kapıda vize uygulaması hakkında merak edilenleri araştırdık. İşte Yunanistan kapı vizesi rehberi:

Kısa süreli kalımlar için kapı vizesi alınması gereken Yunanistan’a bazı feribot seferleri başladı. Yunan Adaları feribot seferlerine ilişkin ilk detaylar ve öngörülen programların açıklanması Yunanistan’a gitmek isteyen vatandaşları sevince boğdu. Yunanistan kapı vizesi detaylarını merak eden okuyucularımız için biz de merak edilenleri araştırdık.

Kapıda vize ne demek?

Sınır kapısında vize, adından da anlaşılabileceği gibi yabancı ülkelerin sınır kapılarında alınabilecek vize türüne deniyor. Ülkeler arası yapılan anlaşmalar gereğince yurt dışına seyahat eden ülke vatandaşları, belirli güne kadar talep edecekleri turist vizeleri için kapıda vizeye başvurabiliyor.

Yunan Adası için vize gerekli mi?

Yunanistan’ı ziyaret etmek isteyen ya da transit geçmek isteyen umuma mahsus pasaport (Bordo pasaport) sahibi vatandaşlar Yunan vize rejimine göre vizeye tabidirler. Hususi (Yeşil), hizmet (Gri) ve diplomatik (Siyah) pasaport hamilleri ise vizeden muaftırlar.

Yunan Adalarına vizesiz gidilebilir mi?

Hayır, Yunan Adalarına gitmek için, Yunanistan Konsolosluğu’nun belirlediği tarihler arasında geçerli bir Yunan Adaları kapı vizesi almak gerekmektedir.

TC. Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahipleri yanında Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya vatandaşları da kapı vizesi uygulamasından yararlanabilmektedir. Yunan Adalarına günübirlik seyahat edilecek olsa bile kapı vizesi sahibi olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Schengen vizesi ile Yunan Adalarına gidilebilir mi?

Evet, Schengen vizesine sahip olan vatandaşlar Yunan Adalarına seyahat edebilirler. Ancak Yunanistan için kapı vizesi, yetkili Yunanistan makamları tarafından, sadece ziyaret edilecek Yunan Adası için en fazla 7 gün süre ile verilmektedir ve Schengen vizesinin sunduğu imkanları sağlamamaktadır. Yani Yunanistan kapı vizesi Schengen özellikli değildir.

Yunanistan kapı vizesi nereden alınır?

Yunan adalarına sefer düzenleyen feribot şirketlerinden alınabilmektedir.

Kapı vizesi tarihleri nedir?

Bu uygulama, genel olarak 1 Mayıs ve 30 Eylül tarihleri arasında geçerlidir. Yunanistan Konsolosluğu, Yunan Adaları kapı vizesi için geçerli olacak kesin tarihleri her yıl Mart ayında duyurmaktadır. Kapıda Vize uygulamasında Schengen vizesine göre işlemler daha kolay sürmekte ve daha az evrak istenmektedir.

Kapı vizesi kaç günlük?

Kapıda vize uygulaması en fazla 7 gün ve tek girişlidir. Pasaportunda K.K.T.C. giriş damgası bulunanlar, Yunanistan’a giriş yapamazlar.

Yunan kapı vizesi ne kadar sürede çıkar?

Vize başvuru işlemleri ortalama 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Yunan kapı vizesinin özelliği nedir?

Kapıda giriş uygulaması kapsamında verilen Yunan vizesi, Türkiye’den Yunanistan’a seyahat edecek olan kişilere, Rodos, Kos, Midilli, Samos, Sakız ve Meis adalarına tek giriş çıkış hakkı vermektedir ve vize süresini uzatma seçeneği bulunmamaktadır.

Yunanistan kapı vizesi kaç TL?

Yunanistan kapı vizesi için ödenmesi gereken Yunan adaları günlük vize ücreti, her yıl Mayıs ayında yayınlanmaktadır. Bu yıl için öngörülen ücretin 80 Euro olması beklenmektedir.

Yunan Adaları için vize nasıl alınır? Kapı vizesi evrakları
  • En az 6 ay geçerli pasaportun fotoğraflı sayfasının fotokopisi.
  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş, 3,5 x 4,5 cm ölçülerinde ve beyaz fonlu 2 adet biyometrik fotoğraf.
  • Elektronik ortamda, dikkatli ve eksiksiz şekilde doldurulmuş vize başvuru formu.
  • Maddi durumunuzu beyan eden bir banka hesap dökümü. (Seyahat masraflarını karşılamak üzere yeterli bakiyeyi bulundurması ve son 3 ayın bilgisini içerecek şekilde düzenlenmesi gerekiyor.)
  • Konfirmasyonlu otel rezervasyon formu.
  • Seyahat acentesinden satın alınan gidiş- dönüş için düzenlenmiş feribot biletleri.
  • Seyahat sağlık sigortası poliçesi beyanı.
  • Vize başvuru ücreti ve acente hizmet harcının ödendiğini gösteren makbuz.

Bu süreçte evraklarınızı seyahat tarihinizden 7-10 gün öncesinde ilgili acentaya teslim etmeniz gerekiyor.

Hangi Yunan Adalarına gidilebilir?

Yunanistan Kapıda Vize uygulaması ile Türkiye çıkışlı 6 adaya seyahat edebilirsiniz:

Sakız Adası – Çeşme
Samos – Seferihisar / Kuşadası / Bodrum
Rodos – Bodrum / Fethiye / Marmaris
Meis – Kaş
Midilli – Ayvalık / Çanakkale
Kos – Bodrum