Bodrum’da gergin gezi açıklaması, caddeler karıştı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bugün akşam saatlerinde Gezi Davası kararını protesto etmek için toplanan siyasi parti ve STK temsilcileri basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının ardından polis eylemcileri alanı terk etmesi için uyarınca gergin anlar yaşandı, meydanı terk eden eylemciler slogan atmayı sürdürünce çevik kuvvet polis müdahale edip gözaltı yapmak isteyince arbede ve gergin anlar yaşandı.

Kaynak Anterhaber.com

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Belediye Meydanı’nda bugün akşam saatlerinde toplanan 20’ye yakın siyasi parti ve STK temsilcileri ile 300’e yakın vatandaş Gezi Davası Kararları’nı protesto etti.

BELEDİYE MEYDANINI DOLDURDULAR

Ellerinde Gezi Onurumuzdur Yargılanamaz, Ben Mücella Yapıcıyım, Biz Geziciyiz Siz Gidici, Lale Devri Bitti Sülale Devride Bitecek dövizleri taşıyanlar, Gezi direnişinde yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının bulunduğu dev pankart açtı. Sık sık Faşizme Karşı Omuz Omuza, Heryer Taksim Her Yer direniş, Biz Geziciyiz Siz Gidici, Bu Daha Başlangıç Mücadelemiz Devam Edecek sloganları atan eylem ve göstericiler adına açıklamayı EMEP Muğla İl başkanı Nuri Alikoç yaptı. CHP İlçe Başkanı Halil Karahan’ında aralarında bulunduğu kalabalığın önünde açıklama yapan Alikoç, dün sonuçlanan gezi davasında verilen cezalar, tek adam rejiminin “ Adalet” cilasının son kalıntılarını da döktüğünü belirterek “ Tarihe kara bir gün olarak geçmiş, yargılama suçu işlenmiştir. Artık mahkemelerden adil bir karar beklemek, bağımsız bir yargıdan söz etmek olanaklı değildir. Daha önce beraat kararları verilen Gezi davasında olmadı baştan denilerek sarayın ve siyasi iktidarın yetkililerinin talimatları doğrultusunda hukuk dışı ve geçersiz delillere dayanarak ve siyasi saiklerle  verilen cezalar  halk nezdinde yok hükmündedir. Kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

HEPİMİZ GEZİDEYDİK

Alikoç’un sözleri sık sık sloganlarla kesildi. Alikoç açıklamasının devamında “Verilen bu cezalar adalet, demokrasi, bağımsızlık talebi olanlara, eşitlik, özgürlük ve barış  isteyenlere, iş – ekmek talep edenlere, havasına, suyuna ,toprağına, zeytinine, ormanına  sahip çıkanlara  gözdağıdır. Gezi direnişine katılan milyonlara gözdağıdır. Verilen bu cezaları bizlere verilmiş sayıyoruz ve kabul etmiyoruz.  Hepimiz Gezideydik !İşsizliğin, yoksulluğun kol gezdiği, ekonomik krizin yükünün halkın sırtına yıkıldığı şu günlerde AKP- MHP iktidarı kaybedeceğini ön gördüğü seçimler öncesi 07 Haziran – 01 Kasım 2015 tarihleri arasında olduğu gibi korku iklimi yaratma çabası içerisindedir. Ama nafiledir, beyhudedir. Açıklanan ağır cezalar insanların aynı taleplerle bir daha sokağa çıkmaması için verilmiştir. Ancak bizler hak ve özgürlük mücadelemizden geri durmayacağız. “ Her yer Gezi ! Her yer direniş !” demeye devam edeceğiz. Gezi geçmişte kalmış değil, hafızamızdan silinmemiştir” diyerek açıklamasını tamamladı.

EYLEMCİLER CADDELERDE SLOGAN ATMAYA DEVAN EDİNCE GERGİNLİK VE ARBEDE YAŞANDI

Basın açıklamasının ardından Belediye Meydanı’nını terk etmek istemeyen gruba yönelik olarak polisler megafonla sık sık “Lütfen basın açıklaması bitmiştir, slogan atmadan meydanı boşaltın” uyarısında bulundu. Belediye Meydanı’nın boşaltmak istemeyen yaklaşık 100 kişilik grubu çevik kuvvet polisi meydan çıkardı. Grubun ardından Cevat Şakir Caddesi’nde uyarılara rağmen slogan atmaya devam etmesi üzerine, çevik kuvvet ve polis slogan atanlara müdahale etti aralarında siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu yaklaşık 20 kişilik grup etrafı çevrilerek gözaltına alınmak istenince gerginlik yaşandı. İlçe Emniyet müdürü Mete Durukan’ın devreye girmesi ile etrafı çevrilen gruba slogan atmadan ayrılabilecekleri tekrarlandı. Eylemciler slogan atmadan Bodrum cadde ve sokaklarına dağılarak bölgeden ayrıldı.